Domov » Sneh na streche vás môže vyjsť draho. Pomôže údržba i poisteniev

Sneh na streche vás môže vyjsť draho. Pomôže údržba i poisteniev

Snehové prehánky už zasiahli viaceré slovenské mestá. Biela perinka na strechách môže vytvárať romantickú atmosféru, no zároveň so sebou prináša aj potenciálne problémy a riziká. Nie každá strecha je totiž stavaná na vysoké zaťaženie snehovou pokrývkou. Je na takúto záťaž pripravená aj tá vaša?

Sneh strechám vôbec neprospieva. Jeho hmotnosť rastie prudko s pribúdajúcimi centimetrami. Kubický meter čerstvého snehu váži okolo 100 kg, starý premočený sneh môže vážiť až 400 kg.

Predstavte si, aký tlak pôsobí na strechu priemerného rodinného domu pri 30 cm snehu. Zanedbanie pravidelného odpratávania snehu zo striech býva často príčinou ich poškodenia alebo dokonca zrútenia. Mnohé rodiny pri takomto nešťastí zachránilo poistenie majetku

Každá strecha je iná

Najviac ohrozené sú ploché a mierne šikmé strechy. Práve na nich sa sneh ľahko udrží a hromadí. Kritickými miestami sú aj žľaby, odkvapy a prechodové lišty, kde sa tvoria ľadové bariéry a hromadí sa voda. Tá postupne preniká pod krytinu a môže zamrznúť. Nebezpečné sú tiež visiace cencúle, ktoré mechanicky poškodzujú krytinu svojou ťarchou.

Sneh na streche – čo hrozí, ak ju zanedbáte? 

  • Značná záťaž konštrukcie – hromadenie snehu preťažuje konštrukciu strechy a hrozí jej deformácia až zrútenie. 
  • Poškodenie krytiny – ľadové kryhy, cencúle a zamŕzanie vody pod strešnými škridlami spôsobujú praskanie a lámanie krytiny.
  • Zatekanie – roztopený sneh presakuje cez netesnosti a spôsobuje zatekanie, vznik plesní a hnilobu dreva.
  • Tepelné straty – mokrá izolácia stráca svoje izolačné vlastnosti, čo spôsobuje úniky tepla a rast nákladov na vykurovanie.

Pomôcť môže snehová zábrana na strechu

Predchádzať pohrome je lepšie ako riešiť je následky. Inštalácia snehových zábran výrazne zníži riziko poškodenia strechy. 

Tieto vychytávky fungujú ako bariéra, ktorá zadržiava zosuvy snehu zo strechy. Ich úlohou je udržať sneh na streche a kontrolovane ho prepúšťať, aby sa postupne zosúval. 

Existujú rôzne typy – mriežkové, tyčové alebo trubkové. Rozmiestnenie a počet treba prispôsobiť sklonu a tvaru strechy. Každá strecha so sklonom väčším ako 25° musí mať zachytávač zosúvajúceho sa snehu

A čo ručné odpratanie snehu?

Odpratávanie snehu zo striech by malo byť samozrejmosťou, obzvlášť pri intenzívnom snežení. Sneh zhadzujte po menších častiach na všetky svetové strany rovnomerne. Počítajte s tým, že mokrý sneh je násobne ťažší ako čerstvý poprašok.

V mnohých prípadoch je však najbezpečnejšie zvolať si profesionálnu firmu so skúsenými pracovníkmi. Hlavne ak má strecha veľkú plochu alebo strmý sklon. Odpratávanie zasneženej strechy totiž môže byť nebezpečné.

Ľahko môže dôjsť k pádu zo strechy, no okrem zranení samotných pracovníkov hrozí aj poškodenie majetku či zranenie okoloidúcich osôb. Profesionáli majú adekvátne vybavenie a vedia, ako postupovať efektívne a hlavne bezpečne.

Poistenie nehnuteľnosti ako zadné vrátka

Opravy poškodenej strechy vyjdú draho, škody môžu presiahnuť niekoľko tisíc eur. Práve pre takéto situácie je vhodné mať poistenie nehnuteľnosti.

Nevyhnete sa síce nepríjemnostiam a starostiam spojeným s opravou, no aspoň finančne nezruinujete svoj rodinný rozpočet. Preto myslite na ochranu svojho domova nielen správnou údržbou, ale aj kvalitným poistením.

Hore